Životospráva v tehotenstve
Dať niekomu život a priviesť na svet dieťa, je pre ženu poslaním. Mnoho žien je v neustálom konflikte - rodina s dieťaťom - úspešnosť v povolaní, avšak napriek všetkému - tehotenstvo je jedinečné. Je to nádhera, pulzujúci nový život pod srdcom. Je nevyhnutné, aby dievča, či žena boli skutočne zrelou a zodpovednou bytosťou, ktorá bude vychovávať nového človeka a jeho osud je v jej rukách. Základ zdravia dieťaťa sa kladie už počas tehotenstva. Prinášame Vám zopár rád k zdarnému donoseniu dieťaťa a aj pre zdravie matky.
Najdôležitejšie zásady vo výžive
V tehotenstve, ale aj pred ním dbať na dostatočný príjem potravín so zvýšeným obsahom kyseliny listovej, ktorá prispieva k správnemu vývoju nervovej sústavy plodu. Zdrojom sú surové potraviny: orechy, slnečnicové a sezamové semená, bobuľové ovocie, napr. maliny, ostružiny , jahody, čerstvá zelenina, napr. hlávkový a ľadový šalát, zelený hrášok .Zeleninu - špenát, kapusta, karfiol, brokolica, upravujeme na pare.
Výborným zdrojom sú aj obohatené raňajkové cereálie - kukuričné lupienky, celozrnné obilninové výrobky ,strukoviny a ak ich znesiete, tiež pivovarské kvasnice.
Jesť dostatočné množstvo potravín bohatých na železo s dobrou vstrebatelnosťou. Najlepšie sa vstrebáva z mäsa.
Jesť aspoň 2x týždenne pokrmy z morských rýb - dôležitý prísun omega 3 nenasýtených mastných kyselín a jódu. Tie sú potrebné pre úspešný vývoj dieťaťa a pre dobrý priebeh tehotenstva.
Multivitamínové doplnky je bezpečnejšie neužívať , ak to neodporučí lekár.
Ochranné potraviny - obsahujú vitamíny minerály, fytoncídy - prírodné antibiotiká a antivirotiká a prispievajú k zdravému vývinu plodu:
Sú to cesnak, cibuľa, brokolica, kapusta, kukurica, paprika, mrkva, jablká, jahody, hrozno, mango, pomaranče.
Dávajte si však pozor, či tieto potraviny nie sú prechemizované. Najlepšie je podľa možnosti konzumovať domáce produkty, alebo aspoň slovenské výrobky. V každom prípade ich vždy poriadne poumývať pod tečúcou vodou.
Škodlivé požívatiny v tehotenstve:
- alkohol - riziko závažného poškodenia plodu!
- údeniny - pre obsah solí, karcinogénnych látok a schopnosť vyvolať žalúdočné problémy. Prípustná môže byť varená alebo dusená šunka 1x týždenne, vždy s dostatkom zeleniny.
- potraviny a nápoje sladené umelými sladidlami, ktoré sú často aj zároveň farbené
- obmedziť a možno aj úplne vynechať plesnivé syry - zvyšujú riziko vzniku kvasinkových a plesňových ochorení/.možná prítomnosť Listerie monocytogenes/
- nekonzumovať potraviny napadnuté nežiaducimi plesňami - / nebezpečné mykotoxíny/. Nestačí pleseň zoškrabnúť alebo potravinu obkrájať , prevariť a podobne - vyhoďte ju!
- búrske oriešky (arašidy, solené "buráky") - zo všetkých orechov bývajú najčastejšie napadnuté plesňami a môžu vyvolať skrytú alergiu.
- potraviny s nadmerným množstvom konzervačných látok.
- niektoré druhy korenia - určite vynechať jalovec , horčičné semienko, šafran, rozmarín, muškátový oriešok. Môžu spôsobiť potrat či predčasný pôrod.
Obmedziť je nutné:
- škoricu, čierne korenie, mätu , kari korenie, zeler, petržlen vo vyšších dávkach - prekrvujú panvu.
- kofeín - nevypiť viac než 2 šálky kávy alebo 2 šálky čierneho čaju denne. Tehotenstvo výrazne spomaľuje polčas rozpadu kofeínu( až na 10-18 hodín).
- bylinkové čaje - je možné používať len malinový, jahodový, ostružinový lipový kvet a šípky.
- nadmieru soli
- nadmieru cukru a bieleho pečiva
- chinín (tonik)
- stužené tuky (tzv.100% tuky používané na smaženie či pečenie)
- nadmieru tukov - živočíšne i rastlinné tuky
Alergie
Medzi alergické ochorenia patria napr. senná nádcha, astma , atopický ekzém, anafylaktická reakcia. Vznikajú na podklade zvýšenej reaktivity imunitného systému alergika na určitý antigén (telu cudzia látka) , ktorú normálne fungujúci imunitný systém toleruje a nespustí voči nemu imunitnú reakciu. Antigénom môže byť peľ, prach , chemické a čistiace prostriedky , rôzne potravinové alergény, konzervačné látky, včelí alebo osí jed aj cigaretový dym/obsahuje aj ťažké kovy/ a ďalšie.
Prejavom je svrbiaca kožná vyrážka, žihľavka, opuch horných a dolných dýchacích ciest so sťaženým výdychom a dusením, výtok z nosa s kýchaním a výtokom z neho, svrbenie, slzenie, opuch viečok, bolesti brucha, koliky, vracanie a hnačka.
Častým alergénom je beta-laktoglobulín z kravského mlieka, vaječný bielok, orechy, citrusové ovocie, čokoláda .
V zásade by tehotná či dojčiaca matka nemala jesť uvedené potraviny, ak je alergická ona , alebo otec dieťaťa. Vhodné je minimalizovať príjem vyššie uvedených požívatín. Dôležité je plne dojčiť, lebo výskyt alergií u nedojčených detí je až sedemnásobne vyšší . Odporúča sa dojčenie predĺžiť do roka dieťaťa, alebo dlhšie.
Telesná hmotnosť v tehotenstve
Ak ste si vždy potrpela na krásnej postave, aspoň počas tehotenstva a v záujme zdravia svojho dieťaťa by sa táto Vaša hodnota mala dostať na 2. miesto v rebríčku. Po pôrode sa môžete dostať k svojej pôvodnej kráse . Materstvo krásu neuberá - naopak ženy sú ( za optimálnych podmienok životosprávy a psychohygieny) krajšie .
Bábätko rastie zo živín vo Vašej krvi, ktoré sa k nemu transportujú placentou. Všetky potrebné látky na vývoj plodu, dostáva od Vás. Ideálne je denne zjesť 5-6 menších porcií jedla denne, najmä ku koncu tehotnosti.
Žena by mala pribrať v priemere 15 kg.
Kam sa tieto kilogramy ukladajú?
3,5 kg je dieťa v termíne pôrodu
3,5 kg sú materské zásoby tukov a bielkovín
2 kg je voda v tele
1,5 kg zvýšený objem krvi
1 kg sú prsníky
1 kg je maternica
1 kg plodová voda
0,5 kg placenta
Ženy, ktoré počas tehotnosti nepriberú dostatok kilogramov, mávajú v prevažnej miere deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou ( do 2500 g). Tieto deti mávajú sťaženú popôrodnú adaptáciu. Je nesprávne cielene nepribrať , aby ste mali menšie dieťatko - teda ľahší pôrod.
Dodržiavanie nejakej diéty môže zapríčiniť, že dieťa nebude dostatočne vyživené.
Ak ženy však priberú 20 kg a viac často im to zapríčiňuje zdravotné problémy a celoživotnú nadváhu až obezitu.
Cvičenie v tehotenstve
Správne cvičenie je počas tehotnosti prospešné, zlepšuje kondíciu a môže zmierniť niektoré nežiaduce vplyvy tehotnosti. Prispieva k ľahšiemu pôrodu. Pohyb Vám dodá viac energie a psychickej pohody, eliminuje náladovosť a psychickú precitlivenosť v tehotenstve.
Avšak tehotnosť nie je vhodný čas na začatie s novým druhom cvičenia alebo športu.
Ak ste sa predtým výraznejšie nepohybovala (sedavé zamestnanie, minimálna chôdza), stačilo by chodiť viac pešo, alebo zaplávať si.
Ak ste však cvičila predtým, môžete v rozumnej miere pokračovať za dodržania nižšie uvedených zásad.
Rátajte s tým, že budete skôr unavená a nevydáte také výkony ako predtým - ani sa o to nepokúšajte. Fáza únavy nastupuje skôr a fáza zotavenia tiež trvá dlhšie.
Pri cvičení dodržujte nasledovné zásady:
- vyhýbajte sa prehriatiu, zadýchaniu a otrasom
- ukončite cvičenie, ak pociťujete únavu, alebo bolesť
- necvičte tesne po jedle - najskôr o hodinu
- pred a počas cvičenia pite dostatok tekutín
- noste vhodnú pevnú obuv
Najvhodnejšie aktivity:
plávanie, rýchla chôdza, cvičenia v rámci prípravy k pôrodu
Zamestnaná tehotná žena
Zdravá žena s bezproblémovým priebehom tehotnosti môže väčšinou zotrvať vo svojej práci do 34. týždňa tehotnosti.
Pozor na rizikové faktory na pracovisku:
chemikálie , plyn, radiácia(žiarenie) , dvíhanie ťažkých predmetov, práca vo výškach, výrazne prašné prostredie, práca v stoji.
Pri návšteve gynekológa mu oznámte uvedené rizikové faktory vo vašom pracovnom prostredí, aby zvážil vaše zotrvanie na pôvodnom pracovisku. Ak lekár navrhne iné, vhodnejšie pracovisko pre Vás , zamestnávateľ je zo zákona povinný Vám poskytnúť iné pracovné zaradenie a doplatiť rozdiel v mzde, ak po preradení zarobíte menej.
Práca v domácnosti
Počas Vašej tehotnosti sa musia so starostlivosťou o domácnosť s Vami podeliť domáci spolubývajúci. Vyhýbajte sa zdvíhaniu alebo posúvaniu väčších vecí a nepracujte s chemickými prostriedkami ani farbami. Keď sa cítite unavená, nepremáhajte sa a oddýchnite si. Prácu si zadeľte tak, aby ste sa vyhla stresu a pamätajte na to, že pod srdcom máte dieťa a nič nie je dôležitejšie!
A na záver tabu: Alkohol a fajčenie v tehotenstve
Pokiaľ tehotná žena požije alkohol, o niekoľko minút sa dostane k plodu. Aj najmenšie množstvo alkoholu je pre plod nebezpečné.
Pokiaľ tehotná žena fajčí , vystavuje svoje dieťatko niekoľkonásobne vyššiemu riziku nízkej pôrodnej hmotnosti, predčasnému pôrodu, spontánnemu potratu a niekoľkých ďalších komplikácií. Po pôrode majú títo novorodenci vo zvýšenej miere infekcie horných dýchacích ciest a zvýšené riziko náhleho úmrtia novorodenca. Škodlivé je aj fajčenie pasívne - zdržovanie sa v zafajčenej miestnosti.
Ak tehotná žena napriek všetkým týmto poznatkom ďalej požíva alkohol alebo fajčí , vedome poškodzuje zdravie svojho dieťaťa a to s následkami na celý život.